• 2018-2019 BK Boys Track

    Regionals

    Teams:

    Bishop Kelley, Collinsville, Del City, East Central, Guymon, McLain, Nathan Hale, Skiatook, Will Rogers, Woodward

    For schedules, please click here. 


     

  • 2018-2019 Varsity

    3-1-19 - Owasso Invite @ Owasso - 13th (Out of 18 teams)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 3rd - (43.68)

    High Jump - Andrew Black - 3rd - (6'00.00")

     

    3-9-19 - BK vs Holland Hall @ Holland Hall HS - 9th (Out of 16 teams)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 3rd - (0:42.56)

    High Jump - Andrew Black - 4th - (5'10.00")

    Pole Vault - Chris Harter - 5th - (9'06.00")

    Discus Throw - Chris Cyr - 5th - (114'07.00")

     

    3-15-19 - BK vs Glenpool @ Glenpool HS - 2nd (Out of 19)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:16.55)

    100m Dash - Zach Middleton - 6th - (0:11.35)

    400m Dash - Luke Fravel - 2nd - (0:53.71)

    400m Dash - Will Pickard - 6th - (0:55.11)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:43.95)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 6th (0:45.82)

    200m Dash - Jacob Mellor - 4th  - (0:24.25)

    1600m Run - Kent Borovich - 6th - (5:02.54)

    High Jump - Andrew Black - 5th - (5'06.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 3rd - (12'06.00")

    Long Jump - Jeremiah Besses - 2nd - (19'10.00")

    Long Jump - Cori Lewis - 5th - (18'09.00")

    Discues Throw - Zach Meyer - 6th - (111'02.00")

     

    3-30-19 - BK vs Broken Arrow @ Broken Arrow HS - 3rd (out of 9)

    3200m Run - John Mark Steichen - 6th - (11:18.59)

    100m Dash - Jacob Mellor - 5th - (0:11.43)

    400m Dash - Ryland Gray - 4th - (0:54.30)

    400m Dash - Luke Fravel - 5th - (0:55.04)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 3rd - (0:45.69)

    200m Dash - Jacob Mellor - 5th - (0:23.01)

    Discus Throw - Zach Meyer - 6th - (109'08.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 2nd - (13'00.00")

    Pole Vault - Noah Benton - 5th - (9'06.00")

     

    4-5-19 - BK vs Tahlequah @ Tahlequah HS - 3rd (out of 14)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 1st - (0:16.01)

    100m Dash - Jacob Mellor - 5th - (0:11.39)

    400m Dash - Luke Fravel - 4th - (0:51.95)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 2nd - (0:41.89)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 3rd - (0:43.24)

    200m Dash - Jacob Mellor - 6th - (0:23.02)

    High Jump - Andrew Black - 2nd - (6'00.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 1st - (13'00.00")

     

    4-12-19 - BK vs Pryor @ Pryor HS - 1st (out of 13)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 1st - (0:16.02)

    110m Hurdles - Matthew Mercer - 3rd - (0:18.31)

    3200m Run - Kent Borovich - 3rd - (10:58.84)

    3200m Run - John Mark Steichen - 4th - (11:00.24)

    3200m Run - Joseph Srour - 5th - (11:19.09)

    800m Run - Nathan Myers - 6th - (2:14.60)

    100m Dash - Zach Middleton - 1st - (0:11.44)

    100m Dash - Jacob Mellor - 2nd - (0:11.64)

    400m Dash - Luke Fravel - 1st - (0:52.72)

    400m Dash - Henry Amis - 4th - (0:53.84)

    400m Dash - Will Pickard - 6th - (0:54.94)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 1st - (0:40.23)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 2nd - (0:44.38)

    200m Dash - Jacob Mellor - 1st - (0:23.09)

    200m Dash - Jeremiah Besses - 2nd - (0:23.74)

    200m Dash - Graham Pagano - 6th - (0:24.94)

    1600m Run - Kent Borovich - 1st - (4:46.60)

    1600m Run - John Mark Steichen - 4th - (5:00.05)

    1600m Run - Sean Sutton - 5th - (5:02.00)

    High Jump - Andrew Black - 2nd - (5'08.00")

    High Jump - Stephen Collins - 4th - (5'06.00")

    High Jump - Mark Craig - 6th - (5'04.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 1st - (13'02.00")

    Pole Vault - James Inhofe - 2nd - (10'06.00")

    Pole Vault - Noah Benton - 3rd - (10'00.00")

    Pole Vault - Chris Harter - 4th - (9'00.00")

    Long Jump - Jeremiah Besses - 3rd - (19'05.75")

    Discus Throw - Cash Hudson - 2nd - (109'11.00")

    Discus Throw - Matt Nogalski - 3rd - (106'07.00")

    Discus Throw - Anthony Fatigante - 4th - (103'08.00")

    Discus Throw - Zach Meyer - 5th - (102'08.00")

     

    4-16-19 - BK vs Vinita @ Vinita HS - 1st (out of 23)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 3rd - (0:16.51)

    110m Hurdles - Matthew Mercer - 6th - (0:17.92)

    3200m Run - Kent Borovich - 1st - (10:56.19)

    3200m Run - John Mark Steichen - 4th - (11:20.71)

    100m Dash - Cori Lewis - 1st - (0:11.08)

    100m Dash - Zach Middleton - 3rd - (0:11.27)

    100m Dash - Jacob Mellor - 4th - (0:11.33)

    400m Dash - Luke Fravel - 3rd - (0:51.81)

    400m Dash - Henry Amis - 4th - (0:53.61)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 3rd - (0:41.30)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 4th - (0:42.97)

    300m Hurdles - Eric Dudley - 5th - (0:44.96)

    200m Dash - Jacob Mellor - 1st - (0:22.63)

    1600m Run - Kent Borovich - 1st - (4:56.53)

    1600m Run - John Mark Steichen - 3rd - (5:08.75)

    1600m Run - Joseph Srour - 6th - (5:22.25)

    Long Jump - Cori Lewis - 2nd - (20'00.00")

    Long Jump - Jeremiah Besses - 3rd - (19'10.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 1st - (13'06.00")

    Pole Vault - Noah Benton - 5th - (10'06.00")

     

    4-26-19 - BK vs Webb City @ Webb City HS - 4th (out of 8)

    High Jump - Andrew Black - 4th - (5'08.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 2nd - (13'06.00")

    Long Jump - Jeremiah Besses - 4th - (20'03.00")

    110m Hurdles - Matthew Mercer - 5th - (0:16.99)

    110m Hurdles - Eric Dudley - 6th - (0:17.18)

    100m Dash - Zach Middleton - 3rd - (0:11.29)

    1600m Run - Kent Borovich - 5th - (4:58.69)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 3rd - (0:41.76)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 5th - (0:43.90)

    200m Dash - Zach Middleton - 3rd - (0:23.04)

    3200m Run - Kent Borovich - 6th - (11:08.25)

     

     5-4-19 - BK vs Ponca City Regionals @ Ponca City HS - 2nd (out of 10)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:16.02)

    110m Hurdles - Matthew Mercer - 6th - (0:17.41)

    100m Dash - Zach Middleton - 3rd - (0:11.21)

    100m Dash - Jacob Mellor - 6th - (0:11.54)

    3200m Run - Kent Borovich - 2nd - (10:41.37)

    3200m Run - John Mark Steichen - 4th - (11:10.42)

    3200m Run - Joseph Srour - 5th - (11:13.80)

    200m Dash - Zach Middleton - 2nd - (0:22.82)

    200m Dash - Jacob Mellor - 3rd - (0:22.87)

    400m Dash - Luke Fravel - 5th - (0:52.91)

    400m Dash - Henry Amis - 6th - (0:53.99)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:40.83)

    300m Hurdles - Matthew Mercer - 6th - (0:44.48)

    1600m Run - Kent Borovich - 1st - (4:47.84)

    1600m Run - John Mark Steichen - 5th - (5:00.03)

    High Jump - Andrew Black - 4th - (6'00.00")

    High Jump - Mark Craig - 5th - (6'00.00")

    Pole Vault - Luke Riley - 2nd - (13'06.00")

    Long Jump - Jeremiah Besses - 2nd - (21'03.50)

    Long Jump - Cori Lewis - 5th - (19'10.25")

    Discus Throw - Zach Meyer - 4th - (132'00.50")

    Discus Throw - Matt Nogalski - 5th - (118'01.00")

    Discus Throw - Chris Cyr - 6th - (105'10.50")

    Shot Put - Chris Cyr - 6th - (38'03.75")

     

    5-11-19 - 5A State Finals - 6th (out of 29)

    100m Dash - Zach Middleton - 5th - (0:11.25)

    110m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:15.26)

    300m Hurdles - Ryland Gray - 4th - (0:39.73)

    Pole Vault - Luke Riley - 2nd - (13'00.00")